Zaczęło się w Radiu TOK FM, tam się poznaliśmy. Jean-Pierre był gościem Karoliny w jej “Radiowej Akademii Nauk”. Po programie, dokładnie po tym…

…zapytał: “a może napisalibyśmy razem książkę? Od dawna szukam kogoś takiego, jak Ty!”. Kiedy już Karolina otrząsnęła się z szoku po tej niespodziewanej propozycji od profesora, którego widziała drugi raz w życiu – zabraliśmy się do pracy. Spotykaliśmy się w knajpach (dwóch ulubionych), warszawskim mieszkaniu Jean-Pierre’a, wymienialiśmy setki maili i myśli. Po trzech latach rozmawiania, pisania, szlifowania – jest książka!

 

Dodaliśmy jej podtytuł: “11 rozmów o historii i życiu codziennym Wszechświata”. Dlaczego właściwie rozmowy, a nie wykład? 

 

Otóż: wiemy, że czytając książki popularnonaukowe, takie poważniejsze, można się zniechęcić. Chciałoby się szybko poznać odpowiedź, a tymczasem autor czy autorka piszą o sprawach, wydawałoby się, bardzo odległych od tematu. W naszej książce postanowiliśmy uczciwie wyjaśniać: dlaczego o czymś mówimy, dlaczego to jest ważne i dlaczego najpierw trzeba powiedzieć o tym, żeby zrozumieć coś innego. Forma rozmowy pozwala na przedstawienie całego toku rozumowania, z podsuwaniem pytań i dawaniem odpowiedzi.

 

Książkowa Karolina ma być głosem czytelników i czytelniczek, czasem zniecierpliwionych, czasem zdumionych, czasem nawet oburzonych, ale zawsze – ciekawych i dociekliwych. Książkowy Jean-Pierre daje z siebie wszystko, aby na tę lawinę pytań odpowiadać na podstawie aktualnych ustaleń, a jeśli nauka czegoś nie wie – otwarcie to przyznać.

 

Oddajemy zatem w Wasze ręce książkę z dawką wiedzy, historii nauki, kulisami wielkich projektów badawczych, drobnymi złośliwościami między rozmówcami, anegdotami  i humorem.

Reszta należy do Was!