AUTORZY:

Karolina Głowacka

Jestem dziennikarką Radia TOK FM. Moją pierwszą dużą dziennikarską przygodą był wyjazd do Genewy do Wielkiego Zderzacza Hadronów w 2008 roku. Z wyjazdu powstał krótki reportaż, a ja – przepadłam dla nauki. Prowadzę w TOK FM audycje na przeróżne, świetne tematy, ale to opowieści o nauce dają największą radość. Najwięcej można ich znaleźć w Radiowej Akademii Nauk. Pisuję też teksty i robię wywiady, m. in. dla “Focusa”, “Crazy Nauka” i “Znaku”. W 2016 roku spotkał mnie zaszczyt – zostałam wyróżniona w konkursie Popularyzator Nauki organizowanym przez MNiSW oraz serwis PAP Nauka w Polsce. Należę do Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych “Naukowi.pl”.

Jestem ze Skarżyska-Kamiennej, mieszkam w Warszawie.

Jean-Pierre Lasota

Jestem fizykiem teoretykiem i astrofizykiem. Napisałem ponad 250 prac naukowych i kilka książek. Przez lata pracowałem w Instytucie Astrofizyki w Paryżu (IAP), a przedtem kierowałem Wydziałem Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii Obserwatorium Paryskiego i byłem doradcą naukowym prezesa francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych. Długo też nadzorowałem budowę detektora fal grawitacyjnych Virgo. Po przejściu na emeryturę, jestem profesorem honorowym w IAP, ale z odpoczywaniem niewiele ma to wspólnego… W Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika (CAMK) PAN w Warszawie zatrudniony jestem na ćwierć etatu jako profesor zwyczajny. To właśnie w CAMKu, 47 lat temu, zacząłem być astrofizykiem.

Urodziłem się w Marsylii, mieszkam z żoną w Paryżu i Warszawie.

 

BOHATEROWIE:

Karolina

Książkowa Karolina jest ciekawska, ale trochę niecierpliwa. Jest bardzo zainteresowana sprawami nauki, astrofizyki, ale jej wiedza, jest rozproszona albo za bardzo uproszczona. Słowem, spotykają ją te same kłopoty w rozumieniu współczesnej astrofizyki, co każdego zainteresowanego tematem. Łatwo się pogubić w czasie szybkich informacji i przesadnie sensacyjnych tytułów. Te rozmowy mają pomóc wszystko uporządkować. W dyskusjach z Jean-Pierrem jest więc wprost głosem czytelników i czytelniczek. Czasem westchnie zmęczona, czasem ma dość, czasem nieśmiało zada “głupie” pytanie, czasem jest nawet nieuprzejma! Ale bardzo swojego profesora w czasie tych 11 rozmów polubiła. 

 

Jean-Pierre

Książkowy Jean-Pierre dysponuje całą wiedzą Jean-Pierre’a prawdziwego. Jest trochę staroświecki, co powoduje pewne nieporozumienia w dyskusjach z Karoliną. Odpowiada na wszystkie pytania, jak umie (czyli świetnie). Nie jest najmłodszy, ma swoje wady, ale zdecydowanie więcej zalet. Wśród nich: cierpliwość i ciągłą radość z zajmowania się nauką. Karoliną jest zauroczony, ale stara się tego nie dać znać po sobie.