W środku znajdziecie 11 rozmów-rozdziałów. Oto one:

Po co nam to wszystko? Czyli rozmowa o tym, że fizyka i astronomia w końcu nie są aż tak trudne do zrozumienia, i o pożytkach, jakie z tych nauk można mieć.

Książkę zaczynamy od wątpliwości, jakie mogą mieć czytelnicy: czy niedostępnemu, bezkresnemu Kosmosowi w ogóle warto poświęcać wiele czasu i uwagi? Do czego przyda się taka wiedza? Jest też o motywacji naukowców poświęcających życie pracy nad tą dziedziną.

 

Skąd się wzięliśmy? Czyli o tym, czym jesteśmy, skąd się wzięliśmy i gdzie jest nasze miejsce we Wszechświecie

“Na początku mieliśmy Wszechświat, który w prawie trzech czwartych składał się z wodoru, w około jednej czwartej z helu…” opowiada Jean-Pierre. Nie było węgla, nie było tlenu. Skąd się wzięły? Jak trafiły do Waszych ciał? To fascynująca i dramatyczna historia!

 

Gdzie jesteśmy? Czyli o tym, dlaczego planety są tak różne, o kanibalizmie galaktyk i o tym, skąd wiemy, gdzie co jest we Wszechświecie.

Przez wieki ludzie myśleli, że Ziemia jest centrum wszystkiego. Teraz wiemy, że nie tylko nie jesteśmy najważniejsi w Układzie Słonecznym, ale i mamy  dość skromny adres w Drodze Mlecznej. Gdzie jest nasze miejsce? Czy w ogóle istnieje “centrum” Wszechświata?  Skąd się wzięły galaktyki, gwiazdy, planety? Oraz: skąd w zasadzie wiadomo, jak zmierzyć odległości w Kosmosie?

 

Co było na początku? Czyli o historii najdawniejszej, o tym, czy Wszechświat ma swoje centrum i czy nadejdzie jego koniec.

To w tym rozdziale pada odpowiedź na pytanie “Czy Wielki Wybuch był głośny?”. Karolinie, Czytelnikom i Czytelniczkom, nie będzie tutaj łatwo: trzeba będzie zweryfikować potoczne myślenie o Big Bangu! Będzie też o tym czy istnieją inne wszechświaty, czym jest inflacja, czy Wszechświat naprawdę jest nieskończony (i jak to możliwe!).

 

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” Czyli o tym, co jest, jakie jest i ile tego jest.

Gdybyśmy mieli przygotowywać przepis na Wszechświat, byłby on bardzo dziwny. Oto potrzebne składniki: materia, ciemna materia, ciemna energia… Ale co to takiego “ciemna materia”?, “ciemna energia”? Mimo, że pojęcia te funkcjonują w nauce od dziesiątek lat, nadal nie mam pewności czym są! W tym rozdziale dziwimy się nad proporcjami: bo dominuje to, co “jest niewidoczne dla oczu”.

 

Jak ci mija czas? Czyli o tym, co to znaczy „teraz”, czy bliźniacy mogą być w różnym wieku, czyj zegarek dobrze chodzi, co o czasie myślał Newton, a co Einstein.

W tej rozmowie odkryjecie, że słynna “względność czasu” jest bardzo łatwa do zrozumienia, będzie wyjaśnienie historii bliźniaków, z których jeden został wysłany w Kosmos i jakie są oszałamiające skutki stałości prędkości światła.

 

Spadaj swobodnie Czyli rozmowa o słynnym zakrzywieniu czasoprzestrzeni, windzie i jeszcze trochę o czasie.

Rozdział odrobinę stresujący, bo Karolina będzie w windzie. Spadającej windzie. Wszystko po to, żeby zrozumieć czym jest grawitacja.

 

Świergot czarnych dziur Czyli o tym, dlaczego astronomowie tak bardzo cieszyli się z zarejestrowania fal grawitacyjnych, o tym, czym te fale są, czy przez nas stale przechodzą i jak dochodzi się do wniosku, że coś takiego może istnieć.

Detekcja fal grawitacyjnych była najgorętszą wiadomością ze świata astrofizyki ubiegłego roku, a Jean-Pierre zna kulisy powstawania potrzebnych do tego LIGO, Virgo i chętnie się nimi dzieli.

 

Czarne dziury O tym i owym w czarnych dziurach i o tym, dlaczego dziwne nie jest osobliwe.

To konik Jean-Pierre’a! Wyśle Karolinę na ekspedycję w pobliże czarnej dziury, wyjaśni ich działanie na podstawie ryb w rzece z wodospadem oraz pokaże, jak wyglądałby Wszechświat, gdyby się do takiej dziury wpadło.

 

Skąd wy to wszystko wiecie? Rozmowa o tym, jak rozumują fizycy, o co się spierają, skoro to nauka ścisła.

To rozmowa szczególnie potrzebna teraz, kiedy specjalistyczna nauka jest coraz trudniejsza do wytłumaczenia w prostych słowach. Jean-Pierre wyjaśnia zasady przyjmowania teorii (albo odrzucania), opowiada o współczesnej pracy astrofizyków i o tym, jak wiele zmieniło się odkąd poszedł na studia!

 

Czy fizycy wierzą w Boga? Czyli krótko o tym, czy fizyka wywołuje w fizykach uczucia mistyczne.

O historii i współczesności tej sprawy. Więcej tu pytań niż odpowiedzi.